Menu Zamknij

szafy na wymiar

  to bardzo rozbudowany segment mebli na wymiar. Wraz ze wzrostem wymagań stawianych przez klientów,rynek jest zmuszony nieustannie ewoluować. W związku z tym producenci prześcigają się z dostarczaniem coraz to nowszych rozwiązań. Najbardziej godne uwagi można wykorzystać w projektowaniu szaf na wymiar. Dzięki temu daje to projektantom niemalże nieograniczone pole do popisu. W konsekwencji klient ma możliwość wyboru z pośród niezliczonej kolorystyki materiałów oraz z szerokiej gamy akcesoriów. Zależnie od potrzeby, miejsca jak również przeznaczenia szafy, mamy także wiele możliwości aranżacyjnych. W przeciwieństwie do gotowych szaf dostępnych w sklepach, meble na wymiar dają dużo więcej swobody w organizowaniu własnej przestrzeni. Masz całkowity wpływ na to jak szafa będzie wyglądać z zewnątrz jaki i co znajdzie się w jej środku. Dzięki tym wszystkim zaletom szafy na wymiar to perspektywa stworzenia spójnej kompozycji nawet w miejscach trudnych do urządzenia.

warianty szaf na wymiar

Zróżnicowane wersje szaf na wymiar to zaleta, która stwarza znaczącą przewagę nad gotowymi meblami. Ich ograniczona bryła jak i wnętrze nie dają możliwości dopasowania do dowolnego miejsca w Twoim domu. Zamawiając szafę masz pełną kontrolę. Ty decydujesz o jej wyglądzie,kształcie, przeznaczeniu i funkcjonalności. Poniżej przedstawiam kilka podstawowych wariantów. Każda z poniższych opcji może być wykonana z zastosowanie drzwi przesuwnych lub uchylnych.  Jeżeli szukasz czegoś wykraczającego poza te schematy skontaktuj się ze mną 

wolnostojąca

To taki wariant, który jest najbardziej zbliżony do szaf gotowych. Ponieważ posiada większość zalet szaf budowanych na specjalne zamówienie a jednocześnie dodatkowo pozostawia właścicielowi możliwość dowolnego przemieszczania mebla w dowolne miejsce. Posiada pełen korpus składający się z podłogi, sufitu, ścian bocznych oraz tylnej ściany zwanej potocznie plecami. 

szafytu szafa wolnostojąca na wymiar
szafa wolnostojąca

zabudowa wnęki

Charakteryzuję się z góry narzuconym miejscem do zagospodarowania, ponieważ format zabudowy ograniczony jest przez wymiary wnęki. Dzięki temu wnętrze tak zaaranżowanej szafy to zupełna dowolność. Zaczynając od wolno stojących kontenerów aż po tradycyjnie zamontowane elementy do ścian. W związku z takim układem pierwszoplanową rolę odgrywa w tym wariancie szafy na wymiar fasada

szafytu wariant szafy wnękowej
szafa wnękowa

z jedną ścianką boczną

Prawdopodobnie najczęściej występująca współcześnie odmiana szafy na wymiar, która najlepiej sprawdza się w bez wnękowych przedpokojach. Podobnie jak w przypadku zabudowy wnęki opcja ta nie potrzebuje pełnego korpusu zabudowy, pozostaje zamknięta tylko jedną ścianą boczną. Druga zaś strona jest wykończona wąską listwą do której dojeżdżają drzwi przesuwne.

szafytu wariant szafy z jedną scianą
szafa z jednym bokiem

z dwoma ściankami bocznymi

Korpus w tym wariancie składa się z dwóch pełnych ścian podobnie jak w szafach wolno stojących. Jednak z tą różnicą, że zabudowa zajmuje całą wysokość pomieszczenia w związku z tym nie ma konieczności wykonania podłogi oraz sufitu. W konsekwencji, w przeciwieństwie do szaf wolno stojących takie rozwiązanie z pewnością wykorzystuje maksimum zagospodarowywanej przestrzeni.

szafyTU wariant szafy na zamówienie
szafa z dwoma bokami

nadbudowana pawlaczem

Wydawać by się mogło,że to rodzaj szafy dedykowany przede wszystkim do wysokich pomieszczeń. I to prawda, niemniej jednak pawlacz to świetne miejsce do przechowywania rzeczy sezonowych do których nie mamy potrzeby dostępu na co dzień. Dlatego szafy z pawlaczami są godne uwagi i z pewnością odnajdą się także w innych niższych pomieszczeniach.

szafa na wymiar z pawlaczem
szafa z pawlaczem

narożna typ "L"

Wariant najbardziej okazały ze wszystkich powyżej opisywanych, w związku z układem mamy do zagospodarowania duża przestrzeń. Przemyślnie zaprojektowana szafa narożna może stać się superkomfortową i funkcjonalną powierzchnią do przechowywania. Jedną z opcji jest  zastosowania nieszablonowego rozwiązania, zamknięcia szafy narożnej fasadą pod kątem w stosunku do boków. W konsekwencji możemy otrzymać namiastkę garderoby.

szafytu szafa w kształcie litery "L"
szafa narożna

Projekty przeze mnie wykonywane opieram wyłącznie na materiałach najwyższej jakości dzięki, którym meble stają się niezawodne i służą przez długie lata. Starannie wybieram producentów, którzy dają gwarancję na swoje produkty. W związku z tym w szafach wykorzystuję systemy jezdne firmy Sevroll z dożywotnią gwarancją.

warianty drzwi przesuwnych w szafach na wymiar

Drzwi przesuwne zamykające szafy na wymiar to element decydujący czy szafa komuś się podoba czy nie. Różnorodność materiałów z których możemy wykonać drzwi przesuwne pozwala na dopasowanie ich do każdego wnętrza i gustu. Do wyboru mamy płytę meblową, płytę z nadrukiem, szkło lacobel, lustra, szkło z grafikami, ratan, bambus, maty dekoracyjne Sibu i wiele innych. Dzięki szprosom istnieje możliwość łączenia tych materiałów przy budowaniu drzwi przesuwnych. W związku z tym  do dyspozycji jest nieskończona ilość możliwości ograniczona tylko wyobraźnią. 

 

szafa narożna z drzwiami szklanymi dzielonymi szprosami
drzwi przesuwne w szafie narożnej

Zastosowane wypełnienia istotnie wpływają na wygląd drzwi przesuwnych. A zatem materiały użyte jako wypełnienie głównie pełnią zadanie dekoracyjne szafy na wymiar. Ponadto ze względu na sposób montażu, miejsce montażu lub rodzaj szafy mamy do wyboru cztery warianty systemów.

system bezramowy

System bez ramowy głównie przeznaczony jest do wypełnienia płytami  o grubości 16mm lub 18mm lub płytą o gr.12mm w połączeniu z lustrem lub szkłem 4mm. Profile aluminiowe oraz wózki systemu jezdnego zamontowane są do elementu nośnego którym jest płyta meblowa.

szafytu system bezramowy GTV
system drzwi przesuwnych bezramowy

system ramowy

W systemie ramowym można zastosować grubości płyt 18mm i 10mm lub szkło  o grubości 4mm. Materiały można dowolnie łączyć ze sobą za pomocą szprosów tworząc fasady łączone. Materiał wypełniający jest zamknięty w ramie aluminiowej podobnie jak system wózków jezdnych.

szafyTU system ramowy GTV
system ramowy drzwi przesuwnych

górny system jezdny

Jest to system dedykowany do projektowania szaf z drzwiami podwieszanymi. Dzięki zastosowaniu pojedynczego toru jezdnego, drzwi podwieszane można wykonać z płyty o grubości 16-28 mm. Konstrukcję nośna drzwi można również zrobić w systemie ramowym z wypełnieniem 4 lub 10 mm.

szafuTU system przejściowy z górnym systemem jezdnym
system do drzwi przejściowych

system nawierzchniowy

To system do budowania szaf niezabudowanych z drzwiami przesuwnymi zamontowanymi na korpusie szafy. Wariant umożliwiający zastosowanie grubości frontów do 22mm bez konieczności stosowania widocznych profili aluminiowych.

szafuTU system nawierzchniowy GTV
system drzwi przesuwnych nawierzchniowy

everest system na poddasze

Jest to rozwiązanie, które daje możliwość montażu drzwi przesuwnych na poddaszu. System przeznaczony do zastosowania wypełnień o grubości 10 i 18mm.  

szafyTU system everest na poddasze
system drzwi przesuwnych na poddasze

szafy na wymiar - warto wiedzieć

  1. Przy budowaniu szafy wnękowej warto pamiętać o zastosowaniu w miejscach styku drzwi przesuwnych ze ścianami blend pionowych z płyty meblowej. Zapobiegnie to brudzeniu ściany kurzem przenoszonym na szczotce odbojowej drzwi przesuwnych. Jednocześnie w ten sposób niweluje się ewentualne nierówności ściany przy budowie szafy.
  2. Aby poprawić kulturę pracy drzwi przesuwnych w szafie na zamówienie należy zastosować pod torem dolnym blendę z płyty meblowej. W związku z tym drzwi przesuwne będą pracować ciszej a pod tor dolny nie dostaną się nieczystości powodujące zgrzytanie.
  3. O czym warto pamiętać żeby szafa na wymiar była wygodna w użytkowaniu? Przede wszystkim o dopasowaniu podziału wnętrza szafy do szerokości drzwi przesuwnych. W konsekwencji odpowiedniego podziału uzyskamy swobodny dostęp do każdej sekcji szafy.
  4. W zależności od przeznaczenia szafy drzwi przesuwne pracują z różną intensywnością. Dlatego na systemie przesuwnym nie warto oszczędzać. Z pewności najbardziej godne uwagi są rozwiązania systemów przesuwnych do szaf na wymiar z dożywotnią gwarancją.
  5. Bezpieczeństwo – w drzwiach przesuwnych szafy z wypełnieniem lustrem lub innym materiałem szklanych niezbędne jest zastosowanie foli wzmacniającej, ponieważ zwiększy ona odporność szkła na zbicie. A w razie zbicia lustro nie rozsypie się na kawałki tylko zostanie na swoim miejscu.

Podsumowując szafy na wymiar dają wiele możliwości aranżacyjnych. Dlatego można je zastosować właściwie w każdym miejscu naszego domu. Dzięki różnorodności materiałów pełnią zadanie nie tylko funkcjonalnego ale również dekoracyjnego mebla w naszym otoczeniu. Jeżeli masz pytania dotyczące szaf na wymiar proszę o kontakt . Jeśli jesteś zdecydowany na któryś wariant, prześlij przybliżone wymiary opis wraz ze szkicem szafy w celu wykonania wstępnej wyceny.